Синдром відмінника. Психолог Світлана Ройз – про батьків і їхні спроби вичавити з дитини успіх

Про участь в олімпіадах з різних точок зору

Я вірю в те, що кожна дитина наділений унікальним потенціалом. Унікально різнобічним. І одна з наших можливих завдань – батьківських або викладацьких – допомогти йому увійти в контакт з різними гранями його потенціалу.

Я не знаю, які завдання ставляться глобально під час проведення олімпіад.

Можливо, але малоймовірно: виявити потенціал; виявити обдарованих дітей, дати зміцніти потенціалу. Можливо, виявити те, в чому потрібно було б серйозніше розбиратися. Можливо, попрактикуватися в стресостійкості. Можливо, «потренувати» наукове мислення.

Я знаю, що, на жаль, під час проведення олімпіад часто немає справи до самих дітей. Вони цілими днями можуть перебувати в холодних приміщеннях без води і їжі, очікувати в чергах, хвилюватися, стикатися з тим, що у кого-то з конкурсантів вже є готові варіанти відповідей, відомі заздалегідь теми. Знаю, як діти переживають через несправедливість і некоректності рейтингового «олімпіадного світу дорослих».

На чиїй ви стороні – системи або дитини?

Знаю, що олімпіади часто стають «зобов’язалівкою». Що школи, ганяються за рейтингами, вичавлюють з дітей результати. І діти відчувають себе винними або «зобов’язаними» школі і вчителям. Знаю, що часто талановиті діти від хвилювання не можуть проявити своїх знань.

Стільки листів приходить від батьків: «Що робити? У моєї дитини олімпіада! Я так хвилююсь!”

Я питаю:

– У кого олімпіада?

– У дитини.

– Як на вас особисто вплине результат олімпіади?

– Ну… я стільки вкладаю в свою дитину. Він же мені не байдужий!

– Як на дитину впливає те, що ви хвилюєтеся, і як ви можете вплинути на те, що відбувається?

– Я можу його підштовхувати. Але він напружується більше.

– А як на нього вплине результат олімпіади?

– Якщо він стане призером, їм будуть пишатися. Якщо немає – підведе адже вчителі…

– Якщо дитина не стане призером, виходить, ваш внесок марний?

– Ну ні, напевно. Але все-таки, так.

– Так виходить, дитина завжди повинен демонструвати успішність, щоб ви і вчителі себе добре відчували?

І справа ж не в олімпіадах.

Я адже часто провокую дорослих, задаю питання, в яких ми можемо раптом прийти до того, що якщо ми, дорослі – вчителі, батьки, – залежний від оцінок дитини, якщо наша самооцінка залежить від успішності дитини, тоді ми створюємо величезне напруження, перекладаємо реальний вантаж-тяжкість. Це провокує в дитині тривогу, страх не впоратися, підвести, іноді серйозні симптоми – йому складніше проявити свій потенціал.

Якщо у батьків немає свого сенсу, свого розвитку – дитині буде складніше відчути свій. Він буде або бунтувати і відмовлятися від розвитку (втрачатиме мотивацію), або буде невротично прагнути бути завжди першим.

Я – за успіх і успішність. І за олімпіади, якщо що. Питання: якими силами? І за право дитини «бути іншим», не схожим у своїх проявах на нас.

Ну і, звичайно, дітям важливо бачити, що у нас є своє життя, свій розвиток і свої «олімпіади».

Напевно, дітям важливо чути: «Ти – це ти. Я це я. Я з тобою і завжди тебе підтримаю. Я порадію твою перемогу, але абсолютно не розсиплюся від можливих зовнішніх поразок. Які, насправді, не поразки. Я відчуваю, який ти талановитий і могутній всередині. А якщо потрібна допомога або підтримка – я завжди поруч ».

Я часто запитую батьків, «вичавлюють» успішність з дитини (і це стосується не участі дитини в конкурсах і олімпіадах, а очікувань від них): ви на чиєму боці – системи або дитини?

Те, що нам важливо і потрібно робити – показувати дитині, як можна справлятися зі стресом. Показувати, що помилятися – це нормально. Показувати, як насолоджуватися перемогою і як гідно приймати поразку.

Я кілька років тому питала у сина, бачачи його втому і кількість витраченого часу: «Навіщо тобі олімпіади?» Його версія мене заспокоїла. І, так, досвід участі в олімпіадах йому знадобився.

– Мені цікаво подивитися, в чому я сильний

– Я спостерігаю, як я справляюся зі стресом

– Олімпіади дають інший формат мислення

– Я порівнюю себе не з іншими, а з собою

– Я розумію, де зона зростання

– Я не залежу від результату

– З якогось моменту це стає прикольно

Я думаю, в олімпіадах є користь, якщо з них «вилучити» наше доросле напруга, наше марнославство і компенсацію нашої нереалізованості або підтвердження нашої «самооцінки», якщо додати турботу про самих дітей, зробити коректним і справедливим оцінювання, якщо діти опановуватимуть конкретними і корисними навичками, якщо кожен з них, незалежно від результату, буде знати, що талант і обдарованість не може вимірюватися «місцями» і призами. І їх потенціал багатогранний і красивий, незалежно від оцінки.

Текст публікується з дозволу автора

оригінал

Приєднуйтесь до нашого телеграм-каналу Думки Нового Часу

Більше блогів тут

Читайте у новому номері журналу НВ

  • Смерть активістки погрожує владі
  • Чому ВВП України росте, але повільно
  • Кремль грає в підкидного дурня на виборах в «ДНР»

Читати журнал онлайн

Ukraine-2020

Ми дотримуємося етики трансльованих новин. Якщо у нашій статті відсутьні анонсовані фото чи відео, тоді просто перйдіть до джерела, де потрібний контент вбудований за належної політики ресурсу

джерело

реклама

Пов'язані статті

facebook
Close