Що таке “привілей струнких” і хто його має?

"привілей струнких"Копирайт изображения
iStock

Купувати одяг у мас-маркеті, комфортно подорожувати потягами й літаками – люди сприймають це за норму.

Але, можливо, скоро ситуація зміниться. Бо, якщо це для вас норма, значить, ви користуєтесь “привілеєм струнких”, каже Кора Гаррінгтон, яка пише блог про білизну.

У низці дописів у Twitter, Кора пише: “Необов’язково почуватися стрункою, щоби мати привілей струнких”. Це лише означає, що ви не страждаєте від “жирофобії” інших людей, і ваші розміри не заважають вам жити повсякденним життям.

“Стрункість – не відчуття. Якщо іншим людям ви здаєтесь стрункою чи струнким, значить, так і є. Якщо, заходячи у будь-яку крамницю одягу, ви очікуєте знайти там широкий асортимент моделей у вашому розмірі – ви стрункі”, – пише вона у Twitter.

На думку Кори, не слід вважати, що тему про “привілей струнких” мають розвивати лише люди з пишними формами.

“Якщо ми говоримо про будь-яку соціальну нерівність, ініціювати цю розмову не завжди мусять ті, хто потерпає від цієї нерівності, – пояснює вона кореспонденту BBC Three. – Адже це лише посилює психологічну травму: людина вже й так має певне фізичне обмеження, а тепер ще й має виправдовувати своє існування перед ворожим натовпом”.

“Оскільки я користуюся “привілеєм струнких”, коментарі й критичні зауваження не задінуть мої почуття так сильно, як було б з людьми, позбавленими цього привілею”.

Кора не першою підняла цю тему – блоґери, які пишуть про позитивне ставлення до свого тіла, обговорюють її щонайменше кілька років. На платформі Tumblr є навіть блоґи, присвячені виключно цій темі.

Утім, публікації Кори вподобали і поширили стільки разів, що ця ідея вийшла у широкі маси, дійшовши навіть до вух тих, хто раніше цей термін не чув.

У низці дописів вона пояснює, що привілей струнких – це коли не треба відбиватися від цькувань і осуду через свою вагу чи раціон.

“По роботі, я мушу розглядати фото моделей, набагато тонших за мене, тож я рідко коли почуваюся стрункою. Та я можу зайти у будь-яку крамницю одягу з очікуванням, що зможу придбати щось у своєму розмірі. Я навіть про це не замислююсь. Це і є “привілей струнких”, – розповідає вона.

“Коли хтось бачить моє фото в інтернеті, мені не кажуть, що непогано б схуднути; коли я їм печиво чи морозиво у громадських місцях, то не ловлю на собі зневажливі погляди, – веде далі Кора. – Ніхто не зітхає й не закочує очей, виявляючи, що я – його сусідка у літаку чи автобусі”.

“Направду, моє тіло взагалі ніхто не коментує. Якщо ви живете, не вислуховуючи постійні поради щодо своєї зайвої ваги… якщо вам узагалі не треба про це думати – це привілей”, – додає вона.

Багато хто з читачів, як худих, так і повних, погоджуються з Корою: жити набагато простіше, коли ти стрункий, і люди часто не усвідомлюють міцного зв’язку між розміром одягу та якістю життя.

“Чесно кажучи, я ніколи не дивилася на це під таким кутом, але тепер бачу: чорт забирай, а це ж правда!” – відповідає Корі користувачка під ніком @Saisailu97.

“Часом мені важко підібрати брюки через нестандартне співвідношення між стегнами і талією, та загалом я знаю, що мій розмір у магазинах є. Без одягу я не лишуся. Так, це привілей”, – пише інша користувачка @StyledBlack.

Привілей чи ні?

Копирайт изображения
Oleg Sergeichik/unsplash

Втім, інші заперечують термін “привілей”, вказуючи, що струнким теж не завжди легко знайти одяг, який пасує.

“Якщо привілей струнких існує, моє тіло про це не здогадується. У мене буквально дитячий розмір, і знайти на мене одяг надзвичайно важко. Мене не сприймають всерйоз, а часом навіть висміюють через мою комплекцію. То що, є в мене привілей струнких чи ні?” – запитує @micro_smol.

Дехто навіть каже, що зазнав цькувань через худорбу.

“Смішно бачити твіти про те, які привілейовані худі люди, коли мене цькували й соромили лише тому, що я худа. Мене навіть питали, як я довела себе до такого стану. Розумники завжди знайдуть що сказати про ваше тіло. Головне – щоб ви у ньому були щасливі”, – пише користувачка Twitter @yourenancy.

У відповідь, Кора каже, що привілей струнких не означає, що ніхто не критикуватиме вашу зовнішність чи що у вас буде легке життя у всіх інших аспектах. Наприклад, худа людина цілком може страждати від того, що в неї великий ніс, відстовбурчені вуха чи погана шкіра.

“Це не значить, що у вас легке життя, що ніхто ніколи не глузує з вашої зовнішності чи що ви завжди можете купити будь-яку забаганку у першій-ліпшій крамниці. Це значить, що завдяки худорлявості ви не є мішенню суспільної дискримінації та упереджень. Ваша вага і будова тіла вважаються “нормальними”, – відповідає на критику Кора.

Стефані Єбоа, авторка блоґу для повних, погоджується з Корою: було б непогано, якби стрункі люди визнали свій привілей.

“Мене часом дратує, коли привілейовані люди змагаються за звання найбільш пригноблених, – каже вона. – Годі вже, скажіть чесно про свої привілеї”.

Але користувач Twitter Ітан Пітер, який сам себе називає “чоловіком видатних розмірів”, не погоджується: йому не подобається, що худі люди говорять за нього.

“Привілей струнких, беззаперечно, характерний для нашого суспільства – від дивних поглядів на вулиці до незручностей у літаках, парках атракціонів і магазинах одягу. Ми всі це бачимо. АЛЕ! Маю дещо зауважити”, – заявляє Ітан.

“Я ще не чув, щоб про привілей струнких говорили люди видатних розмірів – лише худі, які роблять з себе мучеників. Та ми не просили вас вмирати! Заспокойтесь уже. Не треба нас рятувати. У нас є власні голоси”, – каже він.

“Не засмучуйтесь через нас. Звісно, часом нам не подобається, як до нас ставляться. Та є важливіші й нагальніші справи – расизм, сексизм, дискримінація ЛГБТ+ і так далі. Ми можемо змінити своє становище, якщо захочемо, тоді як деякі інші люди не можуть”, – пише він у Twitter.

У розмові з нашим кореспондентом Ітан додає: “Дехто вважає, що привілею струнких не існує, але він таки існує. Просто я б не називав це “привілеєм”. Це скоріше “незручність для повних” – таке вже наше життя. Це на 100% наша справа – щось у ньому змінити і, правду кажучи, тому я й написав ті твіти. У світі багато інших рухів, яким потрібні прибічники”.

Були й більш ядучі відповіді на початковий допис Кори. За її словами, це її здивувало.

“Я не очікувала таких жорстких відповідей, – каже вона, – зокрема такого сильного опору ідеї про те, що певні розміри тіла дають власнику чіткі та вимірні суспільні переваги”.

Скандал довкола Netflix

Копирайт изображения
NETFLIX

Допис Кори з’явився лише через тиждень після гучного інтернет-скандалу, пов’язаного з виходом на Netflix нового серіалу під назвою “Ненаситні”. Головна героїня – старшокласниця, яку цькують за зайву вагу. Одного літа вона худне і, повернувшись до школи, мститься колишнім кривдникам.

Серіал негайно звинуватили у “фетшеймінгу” за використання костюмів, що імітують вагу, і побудову сюжету за схемою “як жирна дівчина стала гарною”. Понад 100 тисяч осіб підписали петицію за скасування трансляції цього серіалу.

Акторка у головній ролі Деббі Раян написала критикам розлогу відповідь, пояснюючи, що цей серіал “сатиричний”.

“Ми не займаємося фетшеймінгом, – пише вона. – Навпаки, ми привертаємо увагу до викривлених і шкідливих суспільних систем, де стрункість прирівнюється до вартості”.

“Мені б хотілося, щоби жінки і далі ділилися своїми історіями й таким чином викривали болісні реалії життя, які щодня тягнуть нас у болото”, – підсумовує вона.

Хочете отримувати головні статті в месенджер? Підписуйтесь на наш Telegram.

джерело

реклама

Пов'язані статті

facebook
Close